dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
ABC Wspólnoty Mieszkaniowej
Gdy członek Wspólnoty nie płaci – czyli z pozwem pod rękę
Najczęstszy problem wszystkich Administratorów i Zarządców wspólnot mieszkaniowych?? Oczywiście pieniądze, a konkretnie ich brak.
Niestety za „Pana ochroniarza”, czyste klatki schodowe, działającą windę, skoszone trawniki oraz fakt, iż kontener na śmieci opróżnia „Niewidzialna Ręka” trzeba zapłacić. Rzecz niby oczywista – jak się jednak okazuje – nie dla wszystkich.

Kiedy wezwania do zapłaty i ponaglenia nie skutkują, a środki na koncie wspólnoty stopniowo topnieją niestety nie pozostaje nic innego jak skierować sprawę do Sądu.

Należy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych ze skierowaniem takiego powództwa:

Otóż przede wszystkim należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym bez względu na wysokość zadłużenia (art. 15 par. 2 ustawy o własności lokali). Jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia wspólnoty gdyż znacznie przyśpiesza i usprawnia procedurę dochodzenia należności. Postępowanie upominawcze uregulowane jest w art. 497 (1) – 505 k.p.c. i należy do grupy postępowań w którym po złożeniu pozwu wydawany jest nakaz zapłaty bez przeprowadzenia rozprawy i bez wysłuchania pozwanego – który otrzymuje pocztą wydany już nakaz zapłaty wraz z pozwem. Pozwany jeśli chce się skutecznie bronić przeciwko roszczeniu może, po otrzymaniu nakazu zapłaty wnieść w terminie 14 dni sprzeciw do sądu który wydał nakaz – wniesienie sprzeciwu powoduje, iż nakaz zapłaty traci moc a sąd wyznacza rozprawę na której będzie rozstrzygał daną sprawę. Jeśli zaś pozwany nie zaskarży nakazu zapłaty w wyznaczonym terminie, nakaz uprawomocni się i może wraz z nadaną mu klauzulą natychmiastowej wykonalności stanowić podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Wydaje się proste, prawda?

Aby Sąd wydał nakaz zapłaty należy poprawnie sformułować pozew, załączyć odpowiednie dokumenty wskazujące na zasadność roszczenia i wysokość długu oraz pamiętać o potwierdzeniu upoważnienia do działania w imieniu wspólnoty mieszkaniowej.

Wartością przedmiotu sporu będzie tu wartość zadłużenia danego członka wspólnoty - z reguły stanowi ona sumę konta „media i eksploatacja” oraz konta „fundusz remontowy”. Należy pamiętać, iż do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek.

Pozew kierujemy do sądu rejonowego (gdy wartość zadłużenia nie przekracza 75 000,00 zł) lub do sądu okręgowego (gdy wartość zadłużenia przekracza 75 000,00 zł) właściwych miejscowo dla miejsca zamieszkania pozwanego tj. członka wspólnoty. Przed złożeniem pozwu właściwość najlepiej potwierdzić telefonicznie w Informacji danego Sądu.

Do pozwu należy dołączyć m.inn.:
  1. dokument potwierdzający działanie w imieniu wspólnoty osoby podpisującej pozew – uprawnienie do wytoczenia powództwa o zapłatę zaległych należności z tytułu kosztów zarządu posiada wspólnota mieszkaniowa którą reprezentuje zarząd – w takim przypadku należy do pozwu dołączyć odpis notarialny lub oryginał uchwały o powołaniu zarządu. Z praktyki wiem, że sądy nie honorują kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem, w większości żądając oryginałów lub uchwał poświadczonych notarialnie. UWAGA (!) Należy pamiętać, że legitymacji to wytoczenia przedmiotowego powództwa nie ma zarządca nieruchomości (administrator) z którym wspólnota zawarła umowę o zarządzanie nieruchomością wspólną, posiada ją jednak zarządca któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 par. 1 ustawy o własności lokali.
  2. do pozwu należy również dołączyć uchwałę na podstawie której wspólnota ustaliła wysokość opłat na dany rok, zestawienie zadłużenia dla danego lokalu, zawiadomienia o zmianach w wysokości opłat niezależnych od wspólnoty (prąd, gaz) oraz wezwanie do dobrowolnej zapłaty wraz z potwierdzeniem wysłania wezwania lub otrzymania przez dłużnika. Oczywiście jest to przykładowe wyliczenie załączników, a ich ostateczna lista zależeć będzie od okoliczności indywidualnej sprawy.
  3. ostatnią kwestią jest konieczność załączenia dowodu uiszczenia wpisu sądowego od pozwu. W przypadku pozwu w trybie upominawczym jest to 5% wartości przedmiotu sporu (czyli de facto 5% od kwoty czystego zadłużenia bez odsetek ). Opłatę tą wnosi się na rachunek bankowy właściwego Sądu – numer rachunku zapewne znajdziecie na stronie internetowej sądu lub otrzymacie dzwoniąc na Informacje.
I już można powędrować na biuro podawcze właściwego Sądu lub na pocztę aby złożyć nasz pozew, a potem patrzeć jak nasze „dziecko” rośnie…. ostrzegam tylko, że nasz pozew jak każde maleństwo może początkowo być nieznośne ……

Źródło: www.nieruchomoscibeztajemnic.pl
Mec. Agnieszka Stec-Bielak, Radca Prawny w Kancelarii Prawa Nieruchomości Orłowska i wspólnicy, specjalizuje się w obsłudze administratorów wspólnot mieszkaniowych, wykwalifikowany specjalista w zakresie prawa lokalowego i sporów sądowych, współautorka bloga dla zarządców nieruchomości www.NieruchomosciBezTajemnic.pl

dodaj komentarz
śledź artykuł
Dodano: 2018-02-06 09:25:21
Otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej? Sprawdź co robić: https://www.youtube.com/watch?v=kJ0oQgzBKVM&t
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Maziarz
Komentarzy: 208
Dodano: 2017-01-21 23:32:44
"a potem patrzeć jak nasze „dziecko” rośnie…. ostrzegam tylko, że nasz pozew jak każde maleństwo może początkowo być nieznośne ……"

??????????????
     
Zdjęcie użytkownika fred Koriba
Komentarzy: 1
Dodano: 2016-09-06 11:32:12
Witam ,
Pani Katarzyno !..Mam ogromnę prośbę : czy mogłaby Pani mi krótko wyjaśnić jak załatwić podobne sprawy ( windykacyjne) w e-sądzie i elektronicznym postępowaniu ?
Będę ogromnie wdzięczny w imieniu naszego zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
Pozdrawiam Fred Koriba
     
Dodano: 2014-06-22 09:30:01
Warto moim zdanie wspomnieć o e-sądzie i elektronicznym postępowaniu upominawczym. Wszystko jest łatwiejsze do przez internet i do tego opłata wynosi tylko 1,25% wartości sporu - to dużo mniej.
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: audyt energatyczny kursy | bgk | egzamin uprawniający do wystawiania świadectw energetycznych | szkolenie audyt energetyczny