dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
ABC Wspólnoty Mieszkaniowej
Jak Wspólnoty mogą zabezpieczyć miejsca parkingowe?
Kłopoty z parkowaniem na osiedlach to palący problem wielu wspólnot mieszkaniowych. Kością niezgody jest najczęściej niewystarczająca liczba miejsc postojowych, ale też fantazja kierowców parkujących gdzie popadnie i jak popadnie. Prawo pozwala na dość skuteczną walkę z tym procederem.
Wolne miejsce do zaparkowania to prawdziwy skarb dla zmotoryzowanych mieszkańców blokowisk. Z problemem niedoboru borykają się jednak także nowe osiedla, z garażami podziemnymi i miejscami postojowymi na powierzchni. Projekty polskich osiedli nie nadążają za rosnącym stopniem zmotoryzowania Polaków. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego określają minimalną liczbę miejsc parkingowych przypadających na lokale, taką też zazwyczaj budują deweloperzy. Powodem są wysokie koszty utrzymania, podatki i koszty użytkowania wieczystego, jak również zadziwiająco niskie zainteresowanie właścicieli lokali. Mieszkańcy stojąc przed wyborem wykupu lub wynajmu miejsca parkingowego, często decydują się na darmowe parkowanie w miejscach niedozwolonych. Grunt pod miejsca parkingowe, urządzenie, konserwacja, oświetlenie czy ochrona generują koszty. W obliczu niewielkiego popytu deweloperzy rezygnują z dodatkowych wydatków i budują tyle miejsc, do ilu obliguje ich prawo. Tym samym błędne koło się zamyka. Kierowcy często pozostawiają pojazdy na chodnikach, ścieżkach rowerowych czy na trawnikach przylegających do osiedla. Niszczą zieleń i blokują ciągi komunikacyjne. Źle zaparkowany samochód stanowi niemałe zagrożenie. Może blokować dojazd pogotowia czy straży pożarnej, a także policji i innych służb.

Najczęściej spotykanym problemem są zarzuty, że jedni mieszkańcy korzystają z więcej niż jednego miejsca postojowego, czym uniemożliwiają korzystanie z parkingu innym, lub kilku miejsc na niewielkim parkingu używają wciąż ci sami kierowcy. Wiele rodzin korzysta z więcej niż jednego samochodu, dlatego zapotrzebowanie na miejsca postojowe rośnie. Stąd coraz częstsze spory między członkami wspólnot mieszkaniowych dotyczące zasad korzystania z ogólnodostępnych parkingów na osiedlach. Już dziś niektórzy deweloperzy dostrzegają ten problem i projektują osiedla, na których 3 miejsca postojowe przypadają na 1 mieszkanie – wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o, profesjonalnego zarządcy nieruchomości.
 

Wspólnoty próbują walczyć z problemem wprowadzając opłaty oraz karząc ich poprzez zakładanie blokad na koła. Niestety łamią w ten sposób prawo, co wyraźnie stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 27.05.2009 r., sygn. akt VI ACa 1124/08.

Zastanawiając się nad rozwiązaniem problemu warto wspomnieć, iż zgodnie z prawem do korzystania z części wspólnych nieruchomości uprawnieni są wszyscy członkowie wspólnoty w stopniu równym. Gdy zdarzy się, że któryś z mieszkańców poprzez swoje zachowanie ogranicza prawo innego mieszkańca do parkowania, wspólnota powinna wyjaśnić i uregulować tę sprawę. Idealnym rozwiązaniem jest choćby zawarcie z takim kierowcą umowy dot. pobierania opłaty za korzystanie z parkingu w stopniu wyższym od przeciętnego mieszkańca.

Należy pamiętać, że drogi na terenie osiedla to tzw. drogi wewnętrzne. Nie obejmują ich ani przepisy o ruchu drogowym, ani uprawnienia policji czy straży miejskiej. Innym rozwiązaniem choć części problemu jest ustanowienie na terenie wspólnoty strefy zamieszkania. W odróżnieniu od dróg wewnętrznych strefy zamieszkania objęte są postanowieniami przepisów o ruchu drogowym, a co za tym idzie kwestie parkowania są na ich terenie uregulowane. Pojazd można pozostawić tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a policja i straż miejska mogą interweniować, gdy kierowcy złamią przepisy. Zatem chodniki i tereny zielone, a także miejsca postojowe dla niepełnosprawnych są chronione. Jeśli na osiedlu nie ma ustanowionej strefy zamieszkania, policja czy straż miejska nic nie poradzą na źle pojętą fantazję kierowców. Natomiast gdy strefa zamieszkania jest ustanowiona, korzyści odczuwają nie tylko kierowcy, lecz także piesi, gdyż w strefie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, co wydatnie poprawia również bezpieczeństwo – dodaje Mariusz Łubiński.

Ustanowienie strefy zamieszkania łączy się z koniecznością spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Może się to łączyć z koniecznością likwidacji części miejsc postojowych zlokalizowanych zbyt blisko budynków mieszkalnych, placu zabaw czy boiska. W przypadku niewielkiego parkingu tj. do 4 stanowisk, odległość minimalna wynosi 7 metrów i zwiększa się do 10 m, gdy stanowisk jest 5-60, i aż 20 m jeśli stanowisk jest więcej niż 60. Odległość parkingu od granicy działki budowlanej wynosi zaś odpowiednio min. 3 m przy 4 stanowiskach, 6 m dla 5-60 i 16 m dla większej liczby miejsc postojowych. Wyznaczenie miejsc parkingowych i wprowadzenie strefy zamieszkania daje wspólnocie podstawę do egzekwowania od mieszkańców prawidłowego parkowania z poszanowaniem terenów zielonych i zasad bezpieczeństwa. Nie sankcjonuje jednak czynnika ludzkiego. Zasady korzystania z ogólnodostępnych miejsc parkingowych można określić w regulaminie wspólnoty. Rozwiązaniem, choć związanym z kosztami, będzie także montaż szlabanów. Dzięki nim osoby trzecie nie będą zajmowań miejsc przeznaczonych dla mieszkańców osiedla.

Admus Sp. z o.o.

Informacja prasowa: Core PR
dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Dariusz Kołata
Komentarzy: 3
Dodano: 2015-10-16 23:04:42
Witam.
Czy parking stanowiący odrębną własność osób mieszkających w dwóch wspólnotach może być zarządzany przez zarządy dwóch wspólnot, które mogą w tym zakresie podpisać porozumienie, czy raczej współwłaściciele powinni zwołać zebranie i ustanowić zarząd?
     
Dodano: 2015-08-24 17:16:38
u nas mamy małe podwórko jest sąsiad który ma na podwórku garaż ale parkuje swoje auto na podwórku blokując miejsce innym.Gdy go nie ma a ktoś inny zaparkuje i odjedzie ten pan wyprowadza auto i stawia na podwórku uważając że to miejsce jest jego a garaż stoji pusty.
     
Zdjęcie użytkownika Maciej Zawada
Komentarzy: 1
Dodano: 2015-05-19 19:17:06
Rozwiązujemy wszelkie problemy z nielegalnym parkowaniem na wspólnotach mieszakniowych, stacjach benzynowych i nie tylko, obsługujemy wszelkie obiekty mieszczące się między dużymi aglomeracjami w całej Polsce. Nie zakładamy blokad na koła działamy zgodnie z literą prawa i zasadami współżycia społecznego. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania najtańsze na rynku. Nie czekaj masz problem z nielegalnym parkowaniem? zadzwoń do nas: 32 355 8776 www.uslugiparkingowe.pl
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Maziarz
Komentarzy: 208
Dodano: 2014-08-28 01:55:30
Szanowny Panie
W Polskim porzadku prawnym nie mam pojecia "cisza nocna". Jesli sie myle prosze o podanie podstawy prawnej takiego sformuowania
Pozdrawiam
Rzeczywiście, w polskim prawie nie ma pojęcia "cisza nocna", niemniej jednak jest art.51 Kodesku wykroczeń, który za wykroczenie uznaje naruszenie "spoczynku nocnego".

Przyjmuje się powszechnie,że godziny "ciszy nocnej" (czyli te, w czasie których można mówić o naruszaniu "spoczynku nocnego"), to 22-6, zwykle uznaje się także prawo do ustalania tych godzin w wewnętrznych regulaminach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych.

Reasumując - "cisza nocna" to termin potoczny, ale mający swoje odniesienie do przepisów prawa.
     
Zdjęcie użytkownika Hanna Manna
Komentarzy: 17
Dodano: 2014-08-18 00:49:39
Szanowny Panie Janie Kowalski, czyżby Pan sugerował, że Polacy spać nie muszą i tak właściwie, w cyklu dobowym, noc jest tylko złudzeniem, a biorytm dobowy i potrzeby organizmu do regeneracji są wymysłem leniwych roszczeniowców, którym się we łbach poprzewracało i wymagają od prawa zbyt wiele?
Aaa... Jeszcze jedno. Jest taka stara piosenka, a w jej tekście: "Panie Janie! Panie Janie! Rano wstań."
To potrzebuje Pan snu czy... nie?
     
Zdjęcie użytkownika jan kowalski
Komentarzy: 7
Dodano: 2014-08-17 13:19:29
Szanowny Panie
W Polskim porzadku prawnym nie mam pojecia "cisza nocna". Jesli sie myle prosze o podanie podstawy prawnej takiego sformuowania
Pozdrawiam
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: bieżące konserwacje budynków | prowadzenie i realizacja zadań | ustalenie części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń | kurs świadectwa charakterystyki energetycznej budynku